Активісти ВО «Рух захисту української мови» з 22 листопада по 24 грудня 2017 провели громадський контроль торгівельних закладів в Києві та частково в інших містах. Мета акції – перевірити як наші державні органи виконують ст. 10 Конституції України: «Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України»

В м. Києві контролерами від Руху, проконтрольовано понад 566 закладів громадського обслуговування населення (крамниці, аптеки, заклади громадського харчування). Контроль проводився в Солом’янському, Голосіївському, Печерському, Дарницькому, Києво-Святошинському районах, а також у м. Вишевому.

Отримані такі цифри: 98 (17,3%) закладів отримали подяку за бездоганне дотримання Конституції. Зверніть увагу! Всього тільки 17,3%. Решта 468 закладів отримали зауваження.

Працівники закладів вітають гостей іноземною мовою: 280 закладів (59,9%)

Продовжують обслуговувати іноземною незважаючи на україномовність відвідувача: 198 закладів (42,2%). 

Презентація товару і послуг російською: 238 закладів (50,8%). Меню і цінники – 159 закладів (34%). Об’яви, буклети, бейджі 189 закладів (40,4%). Вивіски іноземною мовою: 196 закладів (41,9%)

Серед загальноукраїнських торговельних мереж, які дотримуються Конституції, можна виокремити мережі: «Книгарня Є», «Львівські пляцки», «Макдональдс».

Обслуговування проводиться в залежности від мовної політики власників та адміністрацій магазинів. Можна виокремити “АТБ” на Машинобудівній, 27, “Фора” на Василенка, 19, “EVA” на Гетьмана, 6, “Рошен” на Гагаріна 3, Лаврухіна, 4, “Київхліб” на Липківського 25, “Пузата хата” на Юри, 20, “Велика Кишеня” на Кудряшова, 1 де 100% обслуговування українською.

В той же час “АТБ” на Довженка, 1в, “Фора” на Лепсе, 29, “EVA” на Львівській площі, 8б, “Рошен” на Курбаса, 6г, “Пузата хата” на проспекті Соборності, 2\1а, “Велика кишеня” на Курбаса, 6е, обслуговування проводилося частково чи повністю російською мовою.

Якщо великі мережі намагаються дотримуватися мовної політики хоча б загалом, то дрібні мережі і поодинокі крамнички працюють залежно від поглядів власника, а то і самого продавця (або взагалі за відсутністю поглядів). Вони вважають, що їм закон не писаний і «какая разніца». Яскравим прикладом є магазин “Продукти” на Великій Житомирській, 23, “Канцтовари”, “Зоотовари” та ФОП Риженко на Повітрофлотському, 21\2, де продавці не хочуть і два слова сказати українською мовою, а на зауваження виштовхують силою з приміщення.

Переважна більшість працівників аптек є україномовними, причому багато з них не підлаштовуються під співрозмовників і продовжують обслуговувати українською.

Набагато гірше справи з цінниками, які до них надходять централізовано. Постачальники (“Оптіма”, “БАДМ”, “Вента”) присилають накладні російською мовою, звідки центральні офіси аптек беруть назви товару і надсилають по мережі.

Виокремлюється мережа аптек TAS-фарма. Майже на кожній з них наліпка «Ми любимо Україну». Працівники всі україномовні. І цінники написані українськими літерами: «бєрєзі почкі», «лєн», «пустушка», «тікві сємєна».

ВО «Рух захисту української мови» буде і надалі проводити мовний громадський контроль на всій території України. 

Українізовані заклади суспільного обслуговування – ще один важливий елемент національної безпеки.

Facebook Comments