ss-reviews

Активісти ВО “Рух захисту української мови” з 22 листопада до 24 грудня 2016 року проводили громадський контроль торгівельних закладів Києва.

Акція громадського контролю “Захисти державну мову нації” мала на меті привернути увагу до проблеми недотримання закладами обслуговування 10-ї статті Конституції України: “Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя на всій території України”.

У Києві перевірено понад 566 закладів громадського обслуговування (крамниці, аптеки, заклади харчування). Перевірку проводили в Солом’янському, Голосіївському, Печерському, Дарницькому, Києво-Святошинському районах, а також у місті Вишневому.

Результати громадського контролю такі: лише 98 (17,3%) закладів отримали подяку за бездоганне дотримання Конституції. Решта 468 закладів отримали зауваження.

Працівники закладів вітають клієнтів іноземною мовою: 280 закладів (59,9%)

Продовжують обслуговувати іноземною незважаючи на україномовність відвідувача: 198 закладів (42,2%).

Презентація товару і послуг російською: 238 закладів (50,8%). Меню і цінники – 159 закладів (34%). Оголошення, буклети, бейджі – 189 закладів (40,4%). Вивіски іноземною мовою: 196 закладів (41,9%)

Серед загальноукраїнських торгівельних мереж, що дотримуються Конституції є: “Львівські пляцки”, “Книгарня Є”, “Макдональдс”.

Варто відзначити, що культура обслуговування значно залежить від мовної політики власників та адміністрацій магазинів. Зокрема, магазини: “АТБ” на вул. Машинобудівній 27, “Фора” на вул. Василенка 19, “EVA” на вул. Гетьмана 6, “Рошен” на вул. Гагаріна 3,  Лаврухіна 4, “Київхліб” на вул. Липківського 25, “Пузата хата” на вул. Юри 20, “Велика Кишеня” на вул. Кудряшова 1 – були зі 100%-им обслуговуванням українською. Водночас, магазини: “АТБ” на вул. Довженка 1в, “Фора” на вул. Лепсе 29,  “EVA” на Львівській площі 8б, “Рошен” на вул. Курбаса 6г, “Пузата хата” на вул. Воз’єднання 2\1а, “Велика кишеня” на вул. Курбаса 6е – мали частково чи повністю російськомовне обслуговування.

Якщо великі мережі намагаються дотримуватися мовної політики хоча б загалом, то дрібні мережі і поодинокі крамнички працюють залежно від поглядів власників чи самого продавця. Досить часто типовою є відповідь”какаяразніца”. Яскравими прикладами є випадки в магазинах: “Продукти” на вул. Великій Житомирській 23, “Канцтовари”, “Зоотовари” та “ФОП Риженко” на просп. Повітрофлотському 21\2, де продавці взагалі відмовлялися говорити українською, а на зауваження виштовхували силою з приміщення.

Переважна більшість працівників аптек є україномовними, крім того, багато з них не намагалися підлаштуватися під співрозмовників і продовжували обслуговувати українською. Гірші справи з цінниками, які до аптек надходять централізовано. Постачальники: “Оптіма”, “БАДМ”, “Вента” – надають накладні російською мовою, а центральні офіси аптек беруть назви товару саме з них і надсилають в роздрібні магазини. Варто виокремити мережу аптек “TAS-фарма”: майже на кожній з аптек є наліпка “Ми любимо Україну”, працівники всі україномовні, а цінники написано українськими літерами.

ВО “Рух захисту української мови” буде й надалі проводити мовний громадський контроль на всій території України.

Не будьмо байдужими до болючих нацональних питань та плекаймо активну громадську позицію. “Рух захисту української мови” закликає долучатися до акції мовного контролю.

Стань громадським контролером! Захисти державну мову нації!

 

Facebook Comments