Московська церква і російська мова – інструменти агресії руського міра в Україні. Тож чи потрібна Україні українська мова? Якщо потрібна, чи є якісь механізми для того, щоб заохочувати людей переходити на українську? Заборона, обмеження, заклики чи особисті приклади – що ще може допомогти нашим співгромадянам навчитися говорити українською? У програмі Українського радіо “Плюс-мінус” говоримо з Євгенією Карпіловською, доктором філологічних наук, професором, завідувачкою відділом лексикології, лексикографії та структурно-математичної лінгвістики Інституту української мови НАН України та істориком і журналістом Ростиславом Мартинюком. 

Чи потрібна нам українська мова?

Євгенія Карпіловська: Для мене відповідь на це питання одна – потрібна і це підтверджує наш Основний закон України – стаття 10 – державною мовою в Україні є українська мова.

А для чого нам українська мова, адже в будь-якому місті України можна спокійно спілкуватися російською мовою?

На фото – Євгенія Карпіловська

Євгенія Карпіловська: Я волію до цієї проблеми підходити з позиції законослухняного громадянина. Якщо в державі, а ми живемо в державі Україна, є закон, то громадянин повинен його дотримуватися. Якщо ми живемо в Україні, ми повинні знати державну мову. Далі, на будь-яких рівнях нашого спілкування, ми можемо спілкуватися будь-якою мовою, яка функціонує в Україні. Але українська – передусім!

На фото – Ростислав Мартинюк

Ростислав Мартинюк: Знімаю капелюха перед згадкою про 10 статтю Конституції, але ми вільні люди, проявляємо щодня свою мовну едентичність – це щоденний референдум. Тобто домінує українська мова чи не домінує? Це референдум, який ми програєм вже 28 років, але все з меншими мінусовими відсотками. Можна говорити про таку категорію, яку важко вмістити в поняття закону, як мораль, як відповідальність, а іноді й нетерпимість до людей, які ігнорують українську мову. Я собі це дозволяю, як громадянин України, як українець, предки якого завоювали цю державу.

Якщо говорити про статистику, яка зараз мовна ситуація в Україні?

Євгенія Карпіловська: Наш інститут саме в цьому напрямку працює. Є відділ соціолінгвістики, який впродовж років досліджує мовну ситуацію в Україні. Один із напрямків дослідження – українська мова в молодіжному середовищі. Ситуація значно поліпшилася.

Джерело

Facebook Comments