Юрій Шевчук. Фото: Микола Тис/ZIK

Ситуація з українською мовою в Україні – це етичне питання. Особливо яскраво це демонструє введення квот на україномовну музику. Водночас триває русифікація українців.

Про це на IV Міжнародній науково-практичній конференції «Українська мова у світі» у Львові зазначив лектор української мови Департаменту славістики Колумбійського університету в Нью-Йорку Юрій Шевчук.

Він наголосив, що сьогодні в Україні масова русифікація не лише не сповільнилася, а продовжується у традиційних формах прямих заборон. Як приклад він наводить випадки, коли українців не беруть на роботу через те, що вони спілкуються рідною мовою, чи коли фізично знищують патріотів на Донбасі.

«Найпоширеніша форма мовної дискримінації сьогодні має поняття «неформат», коли україномовний продукт заздалегідь оголошується як неприйнятний, неприбутковий; коли україномовний співак отримує відмову від радіо чи студії запису через те, що українська мова – «неформат», економічний суїцид.

Ситуація з українською мовою перестала бути академічним питанням: це давно стало питанням етичним і моральним. Коли понад 60% населення, що вважає себе україномовним, має менше ніж 25% українських пісень на радіо, коли ми серйозно говоримо про введення квот, щоб відстояти право більшості, а не меншості – проблема набирає етичного звучання. Ця ситуація абсолютно несумісна ані з європейськими цінностями, ані з заявами уряду про побудову демократії. Немає демократії у країні, де більшість позбавлена права голосу», – заявив Юрій Шевчук.

Крім того, на його думку, політика змішування двох мов – це токсична форма русифікації.

«Продовжується русифікація української мови за інерцією. Це почалося ще в радянський період. Існує досі «совєтський» правопис, багато норм якого не є науковими. Ці механізми русифікації працюють і надалі», – зауважує освітянин.

Водночас, продовжує він, в українського уряду ніколи не було грошей на державні підтримки української мови.

«Це виглядає контрастно на фоні мільярдів, які витрачають інші країни. Наприклад, Великобританія вкладає величезні кошти у British Council – установу, що поширює і популяризує англійську мову; США – на America House, Франція – на Alliance Française, Іспанія – на Instituto Cervantes, Польща – на «Польський інститут культуральний». Український уряд не має взагалі жодної інституції, яка займалася б підтримкою і поширенням української мови», – додав Юрій Шевчук.

ZIK

 

Facebook Comments