Повноцінний перехід жителів країни на українську мову відбуватиметься поступово. Для цього потрібно набагато більше ніж рік.

Про це говорить Gazeta.ua мистецтвознавець та публіцист Вадим Скуратівський. Коментує пропозицію народних депутатів провести Рік державної мови.

“В якийсь особливий національно-культурний ефект не вірю. Тому що це робиться не в один рік, не в спеціальний, календарний чи ювілейний. Але це не зашкодить. Потрібен процес повернення української мови в національний обіг. Це здійсниться не через рік і не через п’ятирічку. Але найголовніше все ж таки зроблено. Ми вже пройшли негативний відтинок своєї історії в цьому. Я за останні роки, у київському побуті не бачив жодної негативної реакції на українську мову. Це не те, що було 20-30 років тому”.

Громадянам все ще потрібно пояснювати, що українська мова має статус державної, вважає публіцист.

“Ми зараз усі десь у 4-5 класі за рівнем знання мови. Треба зробити елементарну річ. Упродовж року нагадати нації найкращі україномовні тексти: від фольклорних до перших писемних текстів, від блискучої полтавської говірки поеми “Енеїда” і далі аж до великих наших поетів 20 століття. Це мають зробити ЗМІ. Але не обов’язково має бути тиражовано: хай у метро чи на вулиці будуть цитати з великої української поезії. Адресатом цього процесу повинні бути наймолодші. Я помічаю, як школярі говорять українською в класі, а за межами школи — одразу зарусилися. Чому до них не звернутися зі словами “Спробуйте говорити в побуті українською”.

Оголошення 2018-го роком державної мови матиме ефект лише за умови розробки програми та співпраці Міністерства культури, Міністерства освіти та Українського інституту національної пам’яті. Таку думку висловив народний депутат України Олег Мусій, який є одним із 178 підписантів звернення до президента з пропозицією оголосити 2018 рік “Роком Державної мови”.

Facebook Comments